Proč je dobré mít autorizační zkoušku ČKAIT?

Contract Management má novou autorizovanou inženýrku. Ing. Katarína Chovancová v únoru úspěšně složila autorizovanou zkoušku ČKAIT z oboru dopravní stavby. Jak vypadá příprava na tuto zkoušku, jak probíhá a jaké výsledky přináší její úspěšné absolvování?

Ahoj Kataríno, proč jsi se rozhodla ke zkoušce přihlásit? Co to pro Tvoji profesní kariéru znamená? 

Katarína Chovancová: Ve světě stavařů je autorizace něco jako zkouška dospělosti. Razítko je jakýmsi synonymem pro odpovědnost a samostatnost, nikdo už nemusí potvrzovat, že tvá práce je dostatečně dobrá. S autorizací v základu můžu projektovat, vykonávat technický dozor, zároveň však otevírá dveře i v oblasti správcovství staveb, kdy se můžeme jako společnost hlásit do soutěží o zajímavější zakázky, zejména v gesci ŘSD. 

Takže to je jeden z důvodů, stát se „dospělým“ stavařem a být užitečným členem CMka. Taky to byla jistá osobní výzva, zjistit, zda na to mám. Samozřejmě, i v životopise se bude tato autorizace vyjímat. A v neposlední řadě musím říct, že motivací byly i benefity a ohodnocení, které nabízí CMko – navýšení platu, příspěvek na poplatky za zkoušku či studijní volno na přípravu. 

Jaká byla Tvoje příprava na tuto zkoušku? 

KCH: Příprava probíhala na etapy. Prvním krokem byl přípravný kurz ČKAIT, na kterém mi účast hradil zaměstnavatel. Je to takové stručné shrnutí základních témat a okruhů, které jsou předmětem zkoušky. Před Vánoci jsem si pak sedla k zápiskům z vysoké školy a vytřídila podstatné, tzn. tak 50 % předmětů, které jsem za 5,5 roku studia absolvovala. Doplnila jsem to o několik zákonů a normativů, které s projektováním a výstavbou souvisí. V tomto směru bylo výhodou několik let praxe z projekční kanceláře. No a tohle všechno jsem se snažila několikrát přečíst, zopakovat a zapamatovat si. 

Jak zkouška probíhala a co Katarína plánuje dál? Celý rozhovor naleznete na blogu Contract Management Česko.

Přišel vám článek užitečný? Sdílejte jej dál.