Proconom Software: Stavebnímu trhu pomáháme uchopit digitalizaci za správný konec

Svým zákazníkům dokáže ušetřit několik hodin týdně. Vyvíjí unikátní digitální nástroj, který na pár kliknutí vytvoří a řídí téměř jakýkoliv stavební projekt. Společnost Proconom Software tak postupně mění budoucnost v realitu. Její komplexní systém PROCONOM je jediným svého druhu na českém trhu. Umožňuje vícestrannou spolupráci ve sdíleném datovém prostředí, které je zabezpečené a nabízí řadu funkcí.

„Jsem rád, že máme možnost posunout stavebnictví dopředu a vrátit ho zase na výsluní,“ říká generální ředitel společnosti Proconom Software Tomáš Opelka.

Co všechno systém PROCONOM nabízí? Pronikl už i na zahraniční trhy? A s jakými problémy kromě pomalé digitalizace se české stavebnictví potýká? Na to vše odpovídal Tomáš Opelka společně s ředitelem vývoje Proconomu Lukášem Hanušem.

PS-Tomas-Opelka

Tomáš Opelka, Proconom Software

V čem je vaše společnost Proconom Software unikátní?

Tomáš Opelka: Jsme unikátní šířkou našeho záběru a tím, že jsme orientováni na klienty a jsme schopni jim poskytnout nejen software, ale i lidi – proaktivní zákaznickou podporu, která řeší problémy obratem, manažery BIM a koordinátory CDE, kteří pomohou s implementací softwaru a obecně digitalizace do organizace. V neposlední řadě máme i contract manažery, kteří poradí přímo na stavbě ze smluvního hlediska.

Lukáš Hanuš: Jsme mladý a ambiciózní tým, který je schopen rychle řešit technologické problémy všeho druhu a vyvinout nemožné. Stavebnímu trhu pomáháme uchopit digitalizaci za ten správný konec. Chápeme, že je to pro stavební sektor velký zvrat, proto máme silnou lidskou zákaznickou podporu, která vše řeší obratem.

Zabýváte se vývojem jedinečného systému PROCONOM pro řízení a evidenci stavebních projektů. Jaké jsou jeho výhody?

TO: Klient si může vybrat ze široké škály modulů v závislosti na svých konkrétních potřebách. Ať už jde pouze o elektronický stavební deník, společné datové prostředí (tedy dokumenty a procesy mapované auditní stopou), nebo moduly týkající se financí projektu (rozpočet, měření položek na stavbě, prostavěnost nebo fakturace), reklamací a BOZP. Systém nabízí i laboratorní deník, práci s 3D modely s generováním rozpočtu, tvorbu harmonogramu nebo tendrovací nástroj pro výběr dodavatele. 

LH: Systém PROCONOM je unikátní především svou rozmanitostí. V našem širokém spektru modulů můžeme usnadnit práci opravdu každému. Velkou výhodou je, že moduly jsou mezi sebou navzájem provázané.

TO: Dále prosazujeme otevřenost skrze tzv. OpenAPI. Chceme a cílíme na to, aby jednotlivé softwary, které společnosti mají, mezi sebou byly schopny komunikovat automaticky a oboustranně. Není třeba data kopírovat a ve spojení se zmapovanými a automatizovanými procesy klient ušetří spoustu času a vyhne se zbytečným chybám.

Máte ambice dostat systém PROCONOM i na zahraniční trh?

TO: Jasně.

LH: Určitě, vlastně to už začalo prostřednictvím jednoho našeho významného zákazníka.

Na webu Proconomu se píše, že milujete nejmodernější technologie a nebojíte se je používat. Která technologie je u vás největší novinkou?

TO: Jsme od přírody zvídavý kolektiv, takže sledujeme trendy a rádi zkoušíme nové technologie.

LH: Za vývoj je toho opravdu mnoho… Jsem rád, že se nikdo z našeho týmu nebojí nastudovat a používat nejmodernější technologie, které se ne vždy ukazují jako ty nejvhodnější. Abych uvedl alespoň nějaký konkrétní případ, tak musím říct, že jsme za relativně krátkou dobu udělali neskutečný pokrok ve využívání technologií v prostředí MS Azure, např. FrontDoor, Azure function.

V čem podle vás spočívá největší přínos digitalizace stavebnictví?

TO: Především dostane stavebnictví do 20. let 21. století (usmívá se). A teď vážně. Největší přínos vidím ve zefektivnění procesů – bude jasně stanoveno, kdo za co odpovídá, do kdy a k čemu se má vyjádřit. Ještě ve spojení s verzovanými dokumenty na společném úložišti a auditní stopou (a tedy jedinou pravdou). To je základ. Dále budou zásadní negrafické informace v informačním modelu stavby.

LH: Největším přínosem digitalizace ve stavebnictví je urychlení procesů, ze kterých bude jasně patrné, kdo za co zodpovídá a kdo to brzdí. Jeden společný datový prostor je základem pro evidenci celé stavby. Díky digitalizaci se také omezí rozhazování peněz daňových poplatníků.

Existují nějaké činnosti, které digitalizovat nelze?

LH: Chybovost lidského faktoru.

TO: Stále na stavbě musí být někdo, kdo vypořádává vzniklé problémy a domlouvá řešení se smluvním partnerem.

Nese s sebou digitalizace i nějaká negativa? Přijme ji podle vás snadno i starší generace lidí, kteří se pohybují ve stavebnictví

TO: Podle mého názoru je to obecně trochu nešťastně komunikované. Nejde tolik o 3D modely, AR (rozšířenou realitu) a VR (virtuální realitu), což je rozhodně lákavá věc, ale to bychom přeskočili několik stupňů na schodišti a tak dlouhé nohy nemáme. A to slyšíme ve spojení s digitalizací nejčastěji, což může spoustu lidí vystrašit, protože jde o novou věc a je to pro ně velká neznámá. Když k tomu přičteme byrokratický balast, se kterým se na stavbách musí setkávat, je to vražedná kombinace…

LH: Ano, starý pes se špatně učí novým kouskům.

S jakým největším problémem kromě zavádění digitalizace se stavebnictví potýká?

TO: Nabubřelá byrokracie, velké množství směrnic a složité podmínky autorizací. Navíc se ve veřejném sektoru soutěží prakticky jen na nejnižší cenu, což má ve svém důsledku vliv na ohodnocení pracovní síly. Sečteno a podtrženo, stavebnictví v dnešní době není úplně sexy obor a lidi se do něj nehrnou, ba naopak. To je ten největší problém.

LH: Největším problémem je byrokracie, množství směrnic, kterým nikdo nerozumí, protože si často i protiřečí a v praxi jsou nepoužitelné. Vzhledem k zaostalým metodám stavebnictví není zrovna atraktivní obor pro absolventy škol.

PS-Lukas-Hanus

Lukáš Hanuš, Proconom Software

Jaké jsou podle vás konkrétní priority, na které by se české stavebnictví mělo zaměřit, aby skutečně vstoupilo do 21. století?

LH: Prvním krokem je určitě lidský faktor. Všichni by měli přestat hledat důvody, proč něco nejde, a naopak se snažit jít novým věcem naproti. Je třeba se zaměřit na faktické přínosy – usnadnění práce, automatizaci, data přístupná kdykoliv a odkudkoliv.

TO: V první řadě je potřeba se pořádně zamyslet nad tím, co se od „digitalizace“ očekává a jaký konkrétní přínos by měla mít. Ten pak musíme správně komunikovat, aby se většina lidí přestala bát, slezla z koně a sedla do auta. Usnadněme si život, nemějme strach ze změny. Jednoznačně bychom se měli více zaměřit na edukaci prostředí.

Jak stavebnictví promění zavedení metody BIM (Building Information Modeling)?

LH: Myslím si, že radikálně. Model obsahuje veškeré informace o jednotlivých elementech (např. z jakého materiálu je vyroben). Veškeré informace, které nejsou na první pohled z modelu vidět, budou na jednom místě.

TO: Ano, síla modelingu je v negrafických informacích – vím, z čeho je stěna, jakou zádržnost má svodidlo (samozřejmě v závislosti na potřebách stavebníka). Ve spojení s building information managementem, kde jsou definovány procesy a způsoby, jak s daty z modelu pracovat, změní stavebnictví od základu.

Velkým tématem ve stavebnictví je v současnosti také zavádění umělé inteligence. Vyzkoušeli jste ji a používáte ji při práci?

LH: Toto téma ve světě začíná čím dál víc rezonovat. Umělou inteligenci jsem zkoušel a začínám ji používat pro rutinní záležitosti. Vidím v ní obrovský potenciál pro usnadnění práce, ale bude platit zásadní pravidlo – umělá inteligence bude dobrý sluha, ale zlý pán. Z toho důvodu je již v mnoha zemích postupně zakazována.

TO: Umělou inteligenci jsem už také samozřejmě vyzkoušel, a to včetně pracovních pokusů. Otevírá nám nekonečné možnosti využití. Myslím, že nám aktuálně pomůže usnadnit především rutinní záležitosti.

Co vás nejvíce baví na vaší práci a co si z ní nejvíce užíváte?

TO: Za svou kariéru v rámci holdingu jsem dostal spoustu důvěry a měl možnost si vyzkoušet mraky věcí, ke kterým bych se v jiných společnostech nedostal. Aktuálně mě motivují výzvy, které před sebou mám, ať už firemní, nebo skutečnost, že můžeme pomoct a posunout naše odvětví a vrátit ho zase na výsluní.

LH: Rozhodně mě baví rozmanitost pracovní náplně. Každý den vlastně řeším úplně něco jiného, než jsem měl v plánu. Užívám si také realizaci a posouvání vizí v rámci celé skupiny Liftrock. 

A co rádi děláte, když si chcete od stavebnictví a digitalizace trochu odpočinout?

LH: Věnuji se rodině. Občas provětrám motorku nebo vypadnu za samotou na moře.

TO: U mě ve volném čase také jednoznačně vítězí rodina. Kromě toho se věnuji opravám elektroniky, truhlařině a mám rád Star Wars.

Přišel vám článek užitečný? Sdílejte jej dál.