Stavební revoluce na Slovensku: Contract Management překonává nedůvěru, zefektivňuje procesy a snižuje administrativní zátěž

Jediná čistě konzultační společnost v oblasti stavebnictví na Slovensku už má za sebou přes 130 úspěšných projektů. A slovenský trh chce posunout ještě dál. Tým odborníků z Contract Managementu Slovensko chce zakotvit Smluvní podmínky FIDIC, které sníží administrativní zátěž a zefektivní proces výstavby.

„Naší výzvou je překonat nejistotu a strach, který panuje na slovenském trhu. Chceme ho naučit pracovat efektivněji. Teprve potom může přijít digitalizace,“ říká Ondřej Vaněček, generální ředitel Contract Managementu Slovensko.

Digitalizace podle obchodního ředitele společnosti Karola Orlovského najde uplatnění v každém sektoru stavebnictví. Neméně důležitou roli ale má udržování dobrých vztahů, poskytování transparentních informací a řešení problémů a sporů, které vznikají během výstavby. „Niektorí hráči na trhu stále nosia ružové okuliare a nepočítajú na svojich projektoch s problémami. Nie sú potom pripravení ich systematicky a včas riešiť,“ upozorňuje Karol Orlovský.

Ondřej Vaněček

S jakým největším problémem se podle vás potýká stavebnictví na Slovensku?

Ondřej Vaněček: Největším problémem je strach, nejistota a nedůvěra, které mají negativní dopad na komunikaci. Kontrolní orgány a státní úřady řádně nekomunikují a nedůvěřují veřejným investorům. Ti řádně nekomunikují a nedůvěřují zhotovitelům, kteří zase nedůvěřují svým podzhotovitelům. Stavebnictví je přitom hlavně o spolupráci. Na jedné stavbě se podílí tisíce lidí a systém nemůže fungovat, pokud se úřady, investoři, zhotovitelé, projektanti a konzultanti na sebe neumí navzájem spolehnout a snaží se jen zbavit zodpovědnosti. 

Karol Orlovský: Z môjho pohľadu je problémom stavebníctva a mnohých ďalších odvetví na Slovensku chýbajúci osobný záujem a vzťah spoločnosti k jednotlivým odvetviam. Stavebníctvo je často nesprávne chápané veľmi neosobne, len ako biznis „tu a teraz“ napriek tomu, že výsledkom našej činnosti sú stavby, ktoré tu ostanú roky. V súčasných náročných časoch je chýbajúca integrita trhu, osobný vzťah k stavebníctvu a dobré vzťahy medzi partnermi veľkým problémom a katalyzátorom „zlých časov“.

Co pro zlepšení situace může udělat Contract Management Slovensko?

KO: Našou úlohou je predovšetkým udržiavanie a vytváranie dobrých vzťahov na stavebnom trhu. Cestou k dobrým vzťahom sú najmä transparentné a dostupné  informácie  pre všetky strany. Rovnako kľúčové je súvisiace nastavenie pevných procesov a systémových nástrojov pre riešenie problematických situácií, ktoré vznikajú počas výstavby.

OV: My se nebojíme problémů a rozhodnutí. Máme velice detailně nastudované a odzkoušené procesy řešení problémů a řízení staveb, například v kontextu Smluvních podmínek FIDIC. Celé portfolio našich služeb je založené na předcházení problémů a pomoci s hledáním řešení. Věřím, že zlepšení situace docílíme tím, když budeme dělat práci, která nás baví. Důležitým faktorem je i naše motivace sdílet know-how, jelikož chceme, aby se trh posouval s námi. 

Dokázali byste porovnat úroveň stavebnictví na Slovensku a v Česku?

KO: Stavebníctvo v oboch krajinách považujem za porovnateľné. Najväčší rozdiel vnímam v schopnosti Českej republiky jasne definovať potreby a ciele a v systémovom nastavení riešení pre ich dosahovanie.

OV: V Česku se problémy na stavbách řeší v rámci týdnů až měsíců, zatímco na Slovensku totéž trvá několik měsíců až let. Od roku 2015 probíhá v Česku revoluce, která přispěla k větší vzdělanosti trhu. Největší investoři začali pracovat s moderními standardizovanými smluvními podmínkami a uplatňují rozsáhlé metodiky, které regulují „špatné nápady“. Většina řadových zaměstnanců je tak schopná vysvětlit rozdíl mezi variací a claimem (změnou a nárokem), zhotovitelé a investoři chápou důležitost harmonogramů a dalších záznamů a investoři nezavírají oči před problémy, ale snaží se je řešit.

Co je pro vaši společnost na slovenském trhu největší výzvou?

OV: Podobná revoluce ve „standardizování trhu“, která probíhá v Česku, musí proběhnout i na Slovensku. Teprve potom může přijít digitalizace. Nemá smysl se o ní bavit, dokud investoři mění smluvní podmínky na základě pocitů a špatných zkušeností nebo pokud investoři a zhotovitelé podepisují dodatky ke smlouvě kvůli každé drobnosti, neumí časově řídit stavbu a efektivně řešit variace. Naší výzvou je probojovat se tím závojem strachu a nejistoty a naučit slovenský trh pracovat efektivněji.

KO: Prvou výzvou je určite správa a využívanie informácii prostredníctvom digitalizácie. Druhým dôležitým krokom je definitívne presadenie a zakotvenie Zmluvných podmienok FIDIC v slovenskom stavebníctve. Oba body považujem za zásadný nástroj pre zníženie administratívnej náročnosti a byrokracie výstavby. 

V čem je Contract Management Slovensko unikátní?

OV: Slovensko má spoustu šikovných konzultantů a expertů, většinou ovšem pracují samostatně. Jsme unikátní v tom, že máme schopný tým (s kombinací právního a technického vzdělaní), který umí nejen poradit, ale i převzít celou smluvní agendu stavby. Dále má Slovensko spoustu šikovných právníků a právních kanceláří se zkušenostmi se smluvním managementem a projektovým řízením (v prostředí FIDIC). Smluvní management je ovšem multidisciplinární obor a je to spíše technická činnost, pro kterou je nutné mít „právní cit“. V žádném případě to není ryze právničina. Jsme tak jedinou čistě konzultační společností na Slovensku. V západních zemích jsou takové společnosti už běžné. 

KO: Naša spoločnosť je unikátna najmä vo filozofii a prístupe do vnútra našej spoločnosti. Venujeme množstvo času a úsilia nastaveniu interného projektového riadenia a systematizácii procesov ako aj správe informácii a digitalizácii vo vnútri spoločnosti. Všetko v duchu filozofie „Dobre doma znamená dobre u klienta”.

Cílem Contract Managementu Slovensko je zavést do stavebnictví moderní projektové řízení. Co konkrétně to znamená a jak toho chcete dosáhnout? 

KO: Základom kvalitného projektového riadenia je schopnosť určiť ciele, hľadať riešenia pre ich dosiahnutie a včas odhadovať a riadiť prichádzajúce riziká. V modernom projektovom riadení považujeme za zásadné 3 veci: vytvorenie silného projektového tímu a jasné rozdelenie kompetencií a zodpovedností medzi jeho členov, prístup k informáciám a prácu s nimi a dobrú komunikáciu a vzťahy s klientom a stavebným prostredím.

OV: Realizace staveb nese velká rizika. Je normální, že vznikají změny zadání předmětu zakázky (variace), ale musí se umět procesovat. Je normální, že vznikají dopady rizikových událostí (claimů), ale musí se umět obhájit. Je normální, aby každá stavba měla harmonogram s kritickou cestou a prostřednictvím harmonogramu se i řídila. Je normální přiznat chybu a společně hledat řešení. Jedná se o kompletní změnu stále převládající postkomunistické a kartelové mentality, kterou lze učinit pouze neustálým vysvětlováním, vzděláváním a novými zkušenostmi.

Karol Orlovský

S jakými nejčastějšími problémy se při práci na projektech a stavbách setkáváte?  

OV: Jedním z nejvážnějších problémů je špatné nastavení kompetencí. Každá stavba musí mít jednoho projektového manažera na každé straně a ten musí mít možnost dělat kompetentní rozhodnutí. Zní to jednoduše? Běžné to ale není. Omezování a rozmělňování zodpovědnosti vede ke špatným rozhodnutím. To je cesta ke sporům, které jsou vždy špatným a nákladným řešením. 

KO: V projektoch je mnoho problémov a nemôžeme očakávať, že by sa to niekedy zmenilo. Veľmi negatívne však hodnotím to, že niektorí hráči na trhu stále nosia „ružové okuliare“, nepočítajú s problémami na svojich projektoch a potom nie sú pripravení ich systematicky a včas riešiť. Problém riešený neskoro a bez skúseností predstavuje väčšie náklady ako ten, ktorý sa rieši odborne a hneď.

Na webu Contract Managementu Slovensko uvádíte, že se nebojíte bořit zavedené pořádky, které jsou dávno přežité. Co je podle vás největší přežitek ve stavebnictví?  

KO: Ak môžem byť stručný, najväčší nedostatok vnímam v systemizácii (štandardizácii) a digitalizácii procesov v stavebníctve.

OV: Právní kanceláře často tvoří komplikované smluvní podmínky a ignorují mezinárodně uznávané, standardizované a ověřené smluvní podmínky a procesy, které máme na dosah ruky. Dále jsou přežitkem dodatky smluv, které se dělají úplně zbytečně. Je to stejné, jako kdybyste pravidelně dodatkovali smlouvu zaměstnanci, protože mu vznikly cestovní náhrady. Dalším přežitkem je opakující se tvrzení: „Objednal jsem si odborně zkušeného zhotovitele, abych nemusel hnout ani prstem a vše vyřešil za mě.“ Výstavba je ale hlavně o spolupráci všech stran. 

Velkým tématem ve stavebnictví je v současnosti digitalizace a zavádění umělé inteligence (AI). Používáte ji při práci? 

OV: ChatGPT využívám pravidelně a je to výborný pomocník. Většina naší práce se skládá z analytické části, posuzovací části a vyhodnocení. Umělá inteligence umí analytickou část práce značně urychlit. Neskutečně se těším, až AI bude do našich životů zakomponovaná více. Myslím si, že budeme překvapení, jak hodně ovlivní naše životy a rutinní činnosti. 

KO: My v Contract managemente sa považujeme za veľkých fanúšikov a priekopníkov digitalizácie a rovnako pozitívne hodnotíme aj snahu o implemetnáciu umelej inteligencie. Myslím, že nájde využitie v každom sektore stavebníctva, v príprave, výstavbe aj prevádzke.

Ondřej Vaněček vystudoval stavební fakultu, Karol Orlovský se ve stavebnictví pohybuje přes 15 let. Čím si vás tento obor získal? 

KO: Stavebníctvo považujem za fascinujúce miesto, ktoré ponúka veľký priestor pre sebarealizáciu a príležitosť k pokroku. Je to naozaj živé odvetvie, v ktorom sú prekvapenia a výzvy na dennom poriadku.

OV: Souhlasím. Stavebnictví je vlastně o hledání řešení na komplexní problémy. To mě vždy bavilo. Stavaři jsou pohodáři, umí se odvázat a je znát, když je práce baví. Vždy mě ale dokáže překvapit silná rezistence vůči optimalizaci už zažitých procesů nebo vytváření nových procesů.

A co rádi děláte, když si chcete od stavebnictví trochu odpočinout?

OV: Mám rád jakoukoliv činnost, která mi dostatečně a dynamicky zaměstná hlavu. Od šachů po naučná videa až po jízdu na motorce nebo vaření. Důležitým zdrojem odpočinku je samozřejmě i moje rodina. 

KO: Najradšej sa venujem svojej rodine a priateľom. Čas strávený s rodinou a priateľmi pre mňa predstavuje najväčší odpočinok a priestor pre načerpanie nových síl.

Přišel vám článek užitečný? Sdílejte jej dál.